„Nie chcemy Polski sanacyjnej, której wspomnienie ciążyć będzie na nas i na przyszłych pokoleniach. Bo Polska sanacyjna – oznacza wielką przepaść między państwem z jednej i narodem z drugiej strony. A my chcemy, aby państwo i naród to była jedna nierozerwalna całość” – głosił projekt przemówienia kierownictwa ludowców w przededniu Święta Czynu Chłopskiego. Następnego dnia wybuchł największy zryw polityczny w okresie międzywojennym.

RZECZPOSPOLITA: Szybsze dopłaty bezpośrednie dla rolników-powodzian

Rolnicy na terenach powodziowych mogą dostać dopłaty bezpośrednie już w październiku. Na odbudowę gospodarstw ma pójść dodatkowo 100 mln euro. Ministerstwo Rolnictwa zabiega o przyspieszenie dopłat bezpośrednich dla rolników na terenach powodziowych. Zgodnie z prawem we wszystkich krajach Unii Europejskiej wypłata dopłat bezpośrednich rozpoczyna się co roku 1 grudnia.

– Wystąpiliśmy o jak najszybsze wypłaty dla gospodarstw na terenach powodziowych. Jeśli nie może to być całość płatności, to przynajmniej niech będzie zaliczka - mówi Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– Będziemy rozmawiali o tym z ministrem finansów. Wypłaty mogą się zacząć najwcześniej 15 października. Trzeba najpierw jednak rozważyć koszty tego procesu – zaznacza minister rolnictwa Marek Sawicki. Łączna kwota dopłat bezpośrednich przyznanych Polsce na 2010 r. sięga aż 3,25 mld euro. Prawie 30 proc. tej sumy to część wypłacana z polskiego budżetu.

 

Więcej…
ZIELONY SZTANDAR: Jan Bury o gazie łupkowym

Jan Bury, wiceminister skarbu i wiceprzewodniczący PSL ma nadzieję, że złoża gazu łupkowego zostaną odkryte m.in. na terenie Polski południowo-wschodniej i północnej. - Jestem ostrożnym optymistą. Dopiero wiercenia pokażą ile tego gazu naprawdę mamy i jesteśmy w stanie wydobyć. Gdyby jednak całe przedsięwzięcie się powiodło tak jak podają prognozy, Polska mogłaby nie tylko wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne, ale wręcz stać się gazowym potentatem, wielu zaś mieszkańców zwłaszacza wschodniej i północnej Polski miałoby pracę na kolejne dziesięciolecia. Trzeba jednak zadbać o to, by - jak to nazywa wicepremier Pawlak - Polska nie stała się "krajem kolonialnym", by zyski z wydobycia i dystrybucji gazu zostały w naszym kraju - mówi wiceminister skarbu.

(Więcej w "Zielonym Sztandarze" nr 26 z 27.06.2010)

Komorowski dziękuje Pawlakowi
Waldemar Pawlak

GAZETA WYBORCZA (wypowiedź Bronisława Komorowskiego): - Chciałem w sposób szczególny podziękować Waldemarowi Pawlakowi. Dlatego że chyba wspólnym wysiłkiem zdołaliśmy razem, pomimo konkurencji, zadbać o to, aby nie ucierpiało coś, co jest bardzo ważne dla Polski. Nie tylko koalicja, ale zdolność do współpracy, zdolność do współdziałania, pomimo różnic. Dziękuję ci, Waldku - mówił Komorowski, a sala skandowała: "Waldek, Waldek!".

Dajemy Polsce prawdziwy wybór! - relacja z Podkarpackiego Święta Ludowego
Dajemy Polsce prawdziwy wybór! - relacja z Podkarpackiego Święta Ludowego

Prezes PSL, wicepremier, kandydat na prezydenta Waldemar Pawlak był gościem Wojewódzkiego Święta Ludowego w Rzeszowie. Spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, uczestniczył w mszy świętej w kościele farnym oraz uroczystościach na rynku Rzeszowa. W studiach Polskiego Radia Rzeszów i TVP Rzeszów udzielił także obszernych wywiadów na temat wizji swojej prezydentury.
Na konferencji prasowej w Rzeszowie Waldemar Pawlak wyraził zainteresowanie udziałem w bezpośredniej debacie z innymi kandydatami. - Debaty są niezbędne, by ludzie mogli poznać programy walczących o urząd głowy państwa. Bardzo ważne jest, żeby w takich debatach ludzie mogli zobaczyć na kogo głosują, dlaczego na tę czy inną osobę właśnie oddają głos - mówił. Stwierdził, że gotów jest stanąć do dyskusji z każdym kontrkandydatem, a kryterium doboru rozmówców może być m.in. obecność partii w Sejmie czy ilość podpisów zebranych na listach poparcia.

Więcej…
W obronie regionalnych ośrodków TVP i ich publicznej misji

Podkarpaccy posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęli interwencję w sprawie marginalizacji ośrodków regionalnych TVP i ich publicznej misji. Z trybuny sejmowej przemawiał na ten temat poseł Mieczysław Kasprzak. Apel do Zarządu, Rady Nadzorczej i Rady Programowej TVP wystosował poseł, prezes ZW PSL Jan Bury. Jego zdaniem, przedstawiony przez nowy zarząd TVP program restrukturyzacji spółki, nastawiony na ratowanie jej warszawskiej centrali, uderza w rozwój regionów Polski, a co za tym idzie - w podstawy funkcjonowania całego państwa.

 

Więcej…
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 następna > ostatnia >>
PSL w regionie


Ludzie PSL

 

POLECAMY

 

 


 


stat4u
NAPISZ DO NAS
...
Configuration by Kamil Kafara