„Nie chcemy Polski sanacyjnej, której wspomnienie ciążyć będzie na nas i na przyszłych pokoleniach. Bo Polska sanacyjna – oznacza wielką przepaść między państwem z jednej i narodem z drugiej strony. A my chcemy, aby państwo i naród to była jedna nierozerwalna całość” – głosił projekt przemówienia kierownictwa ludowców w przededniu Święta Czynu Chłopskiego. Następnego dnia wybuchł największy zryw polityczny w okresie międzywojennym.

Uroczystości 67. rocznicy śmierci rodziny Ulmów w Markowej.

Uroczystości 67 rocznicy śmierci rodziny Ulmów w Markowej.

W środę 23 marca 2011 roku w Markowej obchodzona była 67 rocznica śmierci rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów. Gośćmi uroczystości byli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak oraz wiceminister Skarbu Państwa – Jan Bury.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji beatyfikacji rodziny Ulmów w kościele parafialnym p.w. św. Doroty w Markowej. Następnie odbyła się procesja pod pomnik poświęcony rodzinie Ulmów, gdzie kwiaty złożyli Wicepremier Waldemar Pawlak z Wiceministrem Skarbu Państwa Janem Burym, jak również Wicewojewoda Andrzej Reguła z Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Lucjan Kuźniar.

Więcej…
Wizyta Wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego w gminie Iwierzyce

Wizyta Wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego w gminie Iwierzyce

W niedzielę, 20 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Iwierzycach z/s w Wiercanach odbyło się spotkanie poświęcone problemom gospodarczym i społecznym w kraju i województwie.

 

W spotkaniu zorganizowanym przez Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz Podkarpacką Izbę Rolniczą uczestniczył Wiceminister Skarbu Państwa - Jan Bury oraz zaproszeni goście: Wiesław Rygiel – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Płoszaj – Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Mariusz Kawa – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Wiesława Lada – Dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej, Władysław Szczęch – Zastępca Dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Wiesław Baranowski – Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego, Wiesław Maziarz - Zastępca Burmistrza Ropczyc, Bogusław Mucha – Wójt Gminy Iwierzyce. Obecni byli również członkowie Zarządu Powiatowego PSL, radni, sołtysi, panie z KGW, strażacy, przedstawiciele klubów sportowych z terenu gminy Iwierzyce oraz przedstawiciele rolników.

 

Więcej…
VII Podkarpackie Forum Kobiet Wiejskich

VII Podkarpackie Forum Kobiet WiejskichTradycyjnie w marcu zorganizowano spotkanie z ok. Dnia Kobiet, zatytułowane „ VII Podkarpackie Forum Kobiet Wiejskich”,  które tym razem odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Patronat honorowy spotkania objęli Wiceminister Skarbu Państwa Jan Bury i Podkarpacki Wojewoda Małgorzata Chomicz.

Zaproszone Panie należą do grona Kół Gospodyń Wiejskich Na widowni zasiedli  także m.in. małżonka Jana Burego- Pani Urszula Bury, dyrektor KRUS – Pani Zdzisława Pawlina, Szefowe KGW na Podkarpaciu - Pani Janina Kuźniar i Pani Stefania Michałek, Wiceminister Skarbu Państwa – Jan Bury, Marszałek województwa podkarpackiego - Mirosław Karapyta, członek zarządu województwa - Lucjan Kuźniar, wicewojewoda - Andrzej Reguła, dyr. ARiMR - Marek Ordyczyński, zastępca dyr. ARiMR - Marek Owsiany, dyr.PODR - Tadeusz Płoszaj, dyr. ARR - Mariusz Kawa, dyr. DPROW w UM - Wiesław Baranowski, dyr. stacji chemiczno rolniczej w Rzeszowie - Ryszard Jakubowski.

 

Więcej…
75 rocznica założenia w Markowej pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia

 

75 rocznica założenia w Markowej pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia

W niedzielę 20 lutego 2011 roku w Domu Ludowym im. Wincentego Witosa w Markowej odbyły się obchody 75 rocznicy założenia pierwszej w Polsce Spółdzielni Zdrowia.

Spotkanie otworzył Wójt Gminy Markowa – Tadeusz Bar, który następnie przywitał zgromadzonych gości:

- Wiceministra Skarbu, Posła na Sejm RP - Jana Burego,

- Posła Jana Burego z PiS,

- Lucjana Kuźniara – członka Zarządu Województwa Podkarpackiego

- Stanisława Bartmana – Prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej

- Józefa Więcława – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Przeworsku

- Zbigniewa Kiszkę – Starostę Przeworskiego

- Józefa Rzepkę – Wicestarostę Łańcuckiego

Więcej…
Wicepremier Waldemar Pawlak na Podkarpaciu

Wicepremier Waldemar Pawlak na Podkarpaciu

Finansowe wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych na skutek powodzi było jednym z głównych tematów konferencji, która odbyła się w dniu 11.02.2011 r. w siedzibie Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rzeszowie.

Podkarpackie firmy poszkodowane przez powodzie najskuteczniej sięgają po pożyczki z Ministerstwa Gospodarki – podkreślał Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki, który był gościem konferencji.

 

Więcej…
Spotkanie Noworoczne

Spotkanie Noworoczne PSL na Podkarpaciu

Tradycyjnie, jak co roku odbyło się Wojewódzkie Spotkanie Noworoczne. Miejscem spotkania po rocznej przerwie była Podkarpacka Filharmonia im. Artura Malawskiego. Jak co roku frekwencja była naprawdę wzorcowa i nowo wyremontowana sala koncertowa została szczelnie wypełniona przez ludowców, sympatyków oraz zaproszonych gości.

 

Wśród zaproszonych, było wiele znamienitych osobistości m.in.: wiceminister Skarbu Państwa, Prezes ZW PSL – Jan Bury wraz z małżonką Urszulą oraz córką Karoliną i seniorem rodu Józefem Burym, Członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, Poseł do Parlamentu Europejskiego – Czesław Siekierski, Wiceminister Gospodarki, Poseł na Sejm RP – Mieczysław Kasprzak, Wiceminister Sprawiedliwości – Piotr Kluz, Przewodniczący Regionu Podkarpackiego Platformy Obywatelskiej – Zbigniew Rynasiewicz, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Mirosław Karapyta, Wicewojewoda Podkarpacki – Andrzej Reguła, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa – Stanisław Sieńko, Poseł na sejm RP – Wiesław Rygiel, Ksiądz Prałat – Jan Cebulak – Duszpasterz Leśników Województwa.

 

Więcej…
Kobieta na czele sanockiego PSL

Kobieta na czele sanockiego PSLGrażyna Borek została szefową PSL powiatu sanockiego. To pierwszy przypadek w historii najnowszej ruchu ludowego na Podkarpaciu, który liczy sobie 115 lat, by szefem zarządu powiatowego stronnictwa była kobieta. Ludowcy podkreślają, że jest to realizacja wcześniejszych obietnic PSL o zwiększeniu udziału kobiet w samorządach i polityce.

Ludowcy sami o sobie mówią żartem, że jeszcze do niedawna Polskie Stronnictwo Ludowe było partią podwójnie „chłopską”- ze względu na rolnicze tradycje i dominację mężczyzn. Dziś oba te stereotypy odchodzą już w niepamięć. W ostatnich wyborach samorządowych na listach PSL obok rolników wystartowali lekarze, przedsiębiorcy, inżynierowie, sportowcy i artyści. Wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PSL jest Ewa Kierzkowska, a ministrem pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Grażyna Borek, która stanęła na czele PSL Ziemi Sanockiej ma 54 lata, z wykształcenia jest socjologiem. Ma duże doświadczenie samorządowe – przez 3 kadencje była radną gminy Zarszyn, drugą kadencję jest radną powiatu sanockiego, obecnie jako członek Zarządu Powiatu. Pracuje w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sanoku, mężatka, matka dwójki dorosłych dzieci. Na funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Sanoku została wybrana jednogłośnie.

 

Więcej…
Efekty wyborów samorządowych

Mirosław Karapyta został marszałkiem województwa podkarpackiego! Wcześniej był kuratorem oświaty, wicemarszałkiem województwa, wojewodą podkarpackim. Do Zarządu Województwa wszedł jeszcze Lucjan Kuźniar, a wiceprzewodniczącym Sejmiku został Dariusz Sobieraj. Tak znaczący udział PSL w zarządzaniu województwem to efekt świetnego wyniku wyborczego Stronnictwa na Podkarpaciu!

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego na Podkarpaciu:

- PiS 38,54 %

- PO 21,71 %

- PSL 21,53 %

- SLD 12,32 %

Bardzo dobry wynik podkarpackiego PSL poprawił też średnią krajową. W skali kraju PSL osiągnęło rezultat 15,65 % i znacznie wzmocniło swoją pozycję na scenie politycznej!

Koalicja w Sejmiku

Koalicja w SejmikuW środę przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie została podpisana powyborcza umowa koalicyjna w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Podpisali ją przedstawiciele: PSL - Jan Bury, PO - Zbigniew Rynasiewicz i SLD - Tomasz Kamiński. Pytani przez dziennikarzy o osobę marszałka przedstawiciele koalicyjnych partii podkreślali, że na wybór marszałka jeszcze przyjdzie czas i że będą chcieli wybrać najlepszego kandydata, niekoniecznie ze zwycięskiej partii. Jan Bury podsumował: "Marszałek będzie z Podkarpacia i dla Podkarpacia. To jest pewnik". Zwrócił się też do wyborców: „Chciałbym podziękować wszystkim obywatelom Podkarpacia za głosy oddane na każdą z naszych partii, PSL, PO i SLD. Głosując na te partie mieszkańcy mieli świadomość, że dając nam szanse, dają szansę na rozwój Podkarpacia, na partnerstwo w koalicji, na wspólną koalicję kilku ugrupowań, na przyjazny samorząd dla mieszkańców Podkarpacia i na rozwój województwa.”

Na Podkarpaciu PSL (21, 53%) uzyskało wynik niemal identyczny z PO (21,71%) i te dwie partie były głównymi konstruktorami umowy koalicyjnej, do której zaproszono jeszcze SLD (12,32%). PiS, które uzyskało najwyższy w kraju wynik 38,54% mimo wygranej na tym terenie znalazło się w opozycji.

Bardzo dobry wynik podkarpackiego PSL poprawił też średnią krajową. W skali kraju PSL osiągnęło rezultat 15,65 % i znacznie wzmocniło swoją pozycję na scenie politycznej.

 

Więcej…
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 następna > ostatnia >>
PSL w regionie


Ludzie PSL

 

POLECAMY

 

 


 


stat4u
NAPISZ DO NAS
...
Configuration by Kamil Kafara